Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Fosa przy stawie łabędzim - pytanie o stożkowe wieżyczki
Autor Wiadomość
Krzysiek 

Dołączył: 29 Lip 2018
Posty: 3
Skąd: Nysa
Wysłany: 2018-07-29, 09:08   Fosa przy stawie łabędzim - pytanie o stożkowe wieżyczki

Szukam informacji na temat struktur przy Stawie Łabędzim w parku miejskim w Nysie. Mam na myśli dwie "stożkowe" wieżyczki przy wejściu do parku od strony Bohaterów Warszawy. Czy ktoś z obecnych jest w stanie wyjaśnić jaką funkcję pełniły? Szukam też informacji o tym, kto je zaprojektował (niezmiernie uszczęśliwiłoby mnie nazwisko autora) i jak dawno temu zostały postawione. Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

Z tego co udało mi się uzbierać na własną (amatorską) rękę:

W latach 80' XIX wieku zaczęto w tej części miasta rozbiórkę fortów na rzecz parku miejskiego. Wnioskuję więc, że owe "wieżyczki" są elementem pozostałym po fosie, jednak zastanawia mnie ich funkcja - są tak małe, że jedynie co mi przychodzi do głowy to bardziej walor estetyczny niż obronny. Czy na pewno są to pozostałości po obiektach wojskowych? Dlaczego tak małe obiekty umiejscowione są naprzeciwlegle i jaką miały pierwotną funkcję?

Najwcześniejsza fotografia/pocztówka, na jakiej znalazłem wspomniane "wieżyczki" pochodzi z roku 1900. Co ciekawe, wieżyczki mają wówczas jasny kolor. Na innych, również historycznych pocztówkach, można zauważyć że jednak są z betonu, a nie ceglane jak reszta konstrukcji.

Jeżeli przyjąć, że są to pozostałości po fosie, czy jesteście wskazać podobne tego typu obiekty w innych, zachowanych konstrukcjach z podobnej epoki?


Do zobrazowania tematu posłużę się zdjęciami dostępnymi na stronie internetowej: https://fotopolska.eu/

Stan obecny woła o pomstę do nieba, chociaż kiedyś nie było wcale lepiej.

Stan obecny - styczeń 2017 r.jpg
Plik ściągnięto 28 raz(y) 725,16 KB

Pocztówka przedwojenna.jpg
Plik ściągnięto 26 raz(y) 239,01 KB

Pocztówka napisana w 1900 r.jpg
Plik ściągnięto 30 raz(y) 588,76 KB

 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2868
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-07-30, 10:15   

Krzyśku, wieżyczki o które pytasz to elementy obronne, których zadaniem było utrudnić nieprzyjacielowi przedostanie się do miasta przez znajdującą się w tym miejscu grodzę (fr. batardeau), która stała (i stoi do dziś) w poprzek ciągnącej się tutaj zewnętrznej fosy miejskiej. Zadaniem samej grodzy było głównie umożliwienie dopływu do miasta ważnego cieku o nazwie Białka* (niem. Biele), który w tym miejscu krzyżuje się z ciekiem zewnętrznej fosy miejskiej zwanym kinetą, płynąc powyżej jej poziomu i niezależnie od niej. W grodzy znajdowały się również dwie śluzy (nr 4 i nr 5), regulujące w tym miejscu poziom wody w fosie. Nie istniał tam obecny deptak prowadzący od ul. Bohaterów Warszawy do parku, który powstał dopiero po tym jak postanowiono rozebrać zewnętrzne fortyfikacje miejskie. Znajdowała się tutaj jedynie wspomniana grodza, która po wypełnieniu zewnętrznej fosy miejskiej oraz kanału Białki wodą (np. podczas oblężenia miasta) groziła tym, że wróg przedostanie się po niej do miasta. Wspomniane wieżyczki o specjalnie zaokrąglonych kształtach postawiono właśnie po by ten czyn wrogowi utrudnić.
Kiedy powstały wieżyczki? Prawdopodobnie w chwili powstania samej grodzy czyli niedługo po 1741 roku.

Dla zobrazowania powyższego załączam niżej fragment planu fortyfikacji Nysy z 1877 roku, który obejmuje okolicę przedmiotowej grodzy. Zaznaczyłem na nim schematycznie zewnętrzną fosę miejską wypełnioną wodą , kanał Białki, oraz grodzę z wieżyczkami.

Przy okazji parę współczesnych zdjęć grodzy, wykonanych w sierpniu 2010 roku.


* tak ów ciek nazwany jest na mapie powiatu nyskiego z ok. 1960 roku oraz tak jest nazywany na mapie współczesnej.

Grodza, na planie nyskich fortyfikacji z 1877 roku.jpg
Plik ściągnięto 40 raz(y) 902,97 KB

Grodza [sierpień 2010 r., fot. - ralf] #1.JPG
Plik ściągnięto 21 raz(y) 1,86 MB

Grodza [sierpień 2010 r., fot. - ralf] #2.JPG
Plik ściągnięto 20 raz(y) 1,97 MB

Grodza [sierpień 2010 r., fot. - ralf] #3.JPG
Plik ściągnięto 19 raz(y) 1,98 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Krzysiek 

Dołączył: 29 Lip 2018
Posty: 3
Skąd: Nysa
Wysłany: 2018-07-31, 14:13   

Dzięki rafl za szczegółową odpowiedź. Zainteresowałem się nimi przy okazji pewnego, dosyć kontrowersyjnego (jak się okazało po weryfikacji) pomysłu. Otóż ich stan na chwilę obecną jest wręcz skandaliczny, a spacerując pewnego dnia po parku z pewnym urwisem, usłyszałem zdanie że "te domki dla krasnali mogłyby być ładniejsze", przez co wpadłem na pewien pomysł. Wizualizację załączam poniżej.

Całość pomysłu rozbija się o dodanie charakterystycznej kolorystyki temu miejscu, po części grupą docelową projektu byłyby dzieci spacerujące po parku, plus nawiązywałbym do grzybka znajdującego się przy drodze do Nysy.

Oczywiście świadomość tego, iż jest to zabytek (pod kuratelą konserwatora), sprawił że projekt uznałem za nielogiczny. Nie będę wszak dewastował zabytków. Myślę jednak, że warto zwrócić uwagę na ich obecny stan i pomyśleć nad rozsądnym sposobem ich rewitalizacji. Chętnie poznam Waszą opinię na ten temat.

Ralf, nawiązując do Twojej wiedzy, czy wiadomo Ci na czym dokładnie polegała ich funkcja obronna? Nie potrafię sobie wyobrazić, w jaki sposób wykorzystywano je do obrony. Czy one były "puste" w środku, i znajdował się tam wartownik?
Proszę wybaczyć ignorancję, ale nie posiadam tak rozległej wiedzy z tej dziedziny (i nie znam niestety na tyle niemieckiego by sięgnąć do źródeł).

13578637_10209054342663202_2613361_n.jpg
Plik ściągnięto 23 raz(y) 104,92 KB

 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2868
Skąd: Kraków
Wysłany: 2018-07-31, 15:01   

Wieżyczki pełniły funkcję obronną w sposób bierny i przeszkadzały wrogowi tym, że po prostu stały na szczycie grodzy, po której wróg mógłby - gdyby tych wieżyczek nie było - stosunkowo łatwo przedostać się pieszo na teren twierdzy, niemalże jak po moście. Nie było w nich żadnych pomieszczeń i nikt ich nie "obsługiwał".
Dla lepszego zobrazowania funkcji tych wieżyczek zamieszczam zdjęcie grodzy śluzy kamiennej w Gdańsku, na której znajdują się cztery podobne wieżyczki zwane "Czterema Dziewicami". Podobnie jak na tej fotografii wyglądałaby dawniej grodza w fosie miejskiej przy parku w Nysie, gdyby ów fosę i kanał Białki wypełniono wodą.
W zasadzie są to dwie grodze ułożone równolegle i blisko siebie, tworzące kanał dla drugiego cieku wodnego, w przypadku Nysy dla Białki, a w przypadku Gdańska dla rzeki Motławy.

Grodza śluzy kamiennej w Gdańsku.jpg
Źródło zdjęcia: https://dolny-slask.org.pl/
Plik ściągnięto 40 raz(y) 392,88 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,292 sekundy. Zapytań do SQL: 10