Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Restauracja w parku miejskim
Autor Wiadomość
neisserka

Dołączył: 12 Gru 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-12-12, 22:26   Restauracja w parku miejskim

Witam na forum o tej wspaniałej tematyce :-) mam nadzieję, że wrzucam do dobrego działu.
Otóż ostatnio zainteresował mnie temat lokalizacji restauracji z parku. Być może była mowa na starym forum o tym, gdzie on dokładnie stał, albo w galerii był podpis z dokładną lokalizacją, lecz niestety nie pamiętam... Przestudiowałam kilka planów i na myśl przychodzi mi ten jeden budynek, który zaznaczyłam na planach (jakie pozwoliłam sobie skopiować z innego działu).

Tylko, że na planie z lat 20-30 budynku nie ma za to pod nr 71 opisana jest jakaś Hala w Stadt Park i w końcu zgłupiałam, czy to tam jednak stał ten budynek, czy też przed rokiem 1920 już po prostu nie istniał? A może to jednak nie tam?

bardzo dziękuję za pomoc w lokalizacji, bo od dawna mnie to trapi ;-)

56678.jpg
lata 20-30 XX w. budynek jest w innym miejscu, podpisany jako jakaś hala w parku (71)
Plik ściągnięto 107 raz(y) 833,43 KB

15.jpg
1905r.
Plik ściągnięto 159 raz(y) 299,42 KB

12.jpg
XIX/XX wiek, hala w czerwonym kółku?
Plik ściągnięto 203 raz(y) 332,69 KB

1.jpg
Plik ściągnięto 161 raz(y) 84,84 KB

2.jpg
budynek restauracji/hali
Plik ściągnięto 121 raz(y) 673,11 KB

 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków

Wysłany: 2017-12-13, 00:04   

Witaj na forum Neisserko :-)

Przeglądając dawne plany Nysy można stwierdzić, że restauracja w parku miejskim jeszcze w 1905 roku znajdowała się przy głównej alejce prowadzącej wzdłuż kanału Białej, tuż za drugim mostkiem tego cieku idąc od strony śródmieścia w stronę ul. Powstańców Śląskich. Widać to na załączonym przez Ciebie planie z przełomu wieków XIX/XX (12.jpg) i na planie z roku 1905 (15.jpg). Natomiasta na planach Nysy z lat 20-tych XX wieku w tym samym miejscu nie ma już żadnego zabudowania, za to przy tej samej alejce ale nieco wcześniej - w połowie odległości między mostkiem pierwszym a drugim, stoi inny obiekt podpisany jako "restauracja parkowa" lub Erfrischungshalle czyli pawilon, gdzie sprzedawało się napoje chłodzące.
Wygląda na to, że pierwotna restauracja parkowa, której zdjęcia przedstawiłaś, została zlikwidowana w początkach XX wieku, a nowy obiekt pełniący przynajmniej po części jej funkcję powstał 80 metrów bliżej śródmieścia przy tej samej alejce.

W załączeniu fragment widokówki z wizerunkiem pierwotnej restauracji w parku miejskim.

1.jpg
Plik ściągnięto 54 raz(y) 352,06 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
neisserka

Dołączył: 12 Gru 2017
Posty: 9
Wysłany: 2017-12-13, 22:53   

Witaj Ralf ;-)

Dziękuję za szybką odpowiedź. Ciekawe informacje co do tego, co powstało zamiast pierwotnej hali. Ciekawe dlaczego ją zlikwidowano, a potem jej następczynię? Zanim zaczęłam przeglądać plany byłam przekonana, że hala stała naprzeciwko Stawu Łabędziego, bo są tam duże polany, co mi pasowało, a prawidłową lokalizację jakoś ciężko mi sobie wyobrazić ;-)
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków

Wysłany: 2019-09-11, 18:24   

Poniżej zdjęcie wykonane przy restauracji w parku miejskim. Jest to awers kartki pocztowej nadanej w dniu 24 lipca 1902 roku w Nysie.

Restauracja w parku miejskim.jpg
Plik ściągnięto 70 raz(y) 794,54 KB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
ralf 
Administrator


Dołączył: 07 Lis 2017
Posty: 2828
Skąd: Kraków

Wysłany: 2022-05-08, 23:03   

Fotografia wykonana w parku miejskim, na której widać parkową restaurację.

Park miejski w Nysie.jpg
Plik ściągnięto 58 raz(y) 1,38 MB

_________________
Zapraszam do: Muzeum w Nysie // Neisser Kultur- und Heimatbund e.V.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,197 sekundy. Zapytań do SQL: 11