Forum Historii Nysy Strona Główna Forum Historii Nysy
Serwis społecznościowy poświęcony historii miasta Nysa

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 67
Forum Historii Nysy Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
Obelix

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9949

PostForum: Piwowarstwo   Wysłany: 2024-01-20, 11:07   Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
Przeglądając roczniki Philomatie natknąłem się w tomie 36 z lat 1910 - 1913, na nekrolog Johann Apfeld, który był założycielem słodowni przy dzisiejszej ul. Słowiańskiej. Poniżej przedstawiam moje tłumaczenie.

Johann Apfeld, właściciel fabryki w Neisse-Obermahrengasse, urodził się 24 listopada 1843 w Ujeździe jako syn mistrza stolarskiego Franza Apfelda. Po ukończeniu szkoły średniej w Gliwicach i Opolu, w wieku 16 lat dołączył do firmy ojca, a następnie pełnił służbę w batalionie inżynieryjnym w Nysie. Brał także udział w trzech kampaniach pod rządami króla Wilhelma i wrócił do domu bez szwanku. W międzyczasie pracował praktycznie we Wrocławiu, Hamburgu i Osnabrucku, a w semestrach zimowych uczęszczał do szkół branżowych w Holzminden, Nienburgu i Siegen. Te lata były pełne trudów, bo nie miał wsparcia w domu, ale miłość do swojej pracy i niezniszczalna odwaga pomogły mu pokonać trudności życia. Pod koniec 1871 roku za namową przełożonego z Wrocławia przybył do Nysy jako zarządca swojego przyszłego teścia Karla Harttmanna, którego jedyną córkę poślubił w 1875 roku. W tym samym roku zbudowali fabrykę przy Obermahrengasse, wkrótce potem zmarł jego teść a Johann rozpoczął własną działalność gospodarczą. Odtąd dzięki swojej ciężkiej pracy wkrótce stał się zamożny; opiekował się swoimi pracownikami po ojcowsku. Po śmierci żony w 1907 r., która urodziła mu dwóch synów i dwie córki, Apfeld wycofał się z biznesu i teraz realizował swoje zamiłowanie do podróżowania, gdzie lubił towarzystwo swoich dzieci i zięcia. Widział znaczną część naszego kontynentu, a także udał się do południowego Egiptu. Ponadto nie zaniedbał interesów swojej ojczyzny. Od 1897 r. był członkiem rady miejskiej i – jak może pochwalić się magistrat i radny miejski – w tym urzędzie gorliwie pracował na rzecz społeczności. Stowarzyszenie znalazło w nim chętnego pretendenta. Był członkiem Philomthie przez 28 lat, począwszy od 31 października 1882 roku, a będąc w Nysie, rzadko opuszczał jej zebrania. Starość zdawała się sprzyjać tej silnej i odpornej naturze, gdy przeziębienie rzuciło go na łóżko chorego i po kilku dniach, 30 listopada 1910 r., zabrała go śmierć. Pogrzeb odbył się w kościele św. Rocha. - Tym, co należało przede wszystkim docenić u nieśmiertelnego człowieka, była jego niezniszczalna zdolność do pracy w służbie swego zawodu. Był człowiekiem, który dorobił się, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ale był też szlachetnym człowiekiem o filantropijnym usposobieniu, który po cichu zrobił wiele dobrego. Philomathie zachowa przyjazną pamięć o uczciwym człowieku.
  Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
Obelix

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 9949

PostForum: Piwowarstwo   Wysłany: 2023-12-29, 17:25   Temat: Słodownia na ul. Słowiańskiej - Ober-Mährengasse
Widok zabudowań dawnej słodowni po remoncie. Widok od strony budynku OHP.
  Temat: Weigelwerk AG
Obelix

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 13207

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2023-11-12, 11:58   Temat: Weigelwerk AG
Po odejściu Carla Weigla w 1890 z funkcji dyrektora fabryki Weigla, drugim obok Spielvogela wspólnikiem zostaje Ernst Pistorius. Dowiadujemy się o nim więcej z nekrologu, który został zamieszczony w "36. Bericht der Wissenschaftliche Gesellschaft Philomathie in Neisse von Oktober 1902 bis Oktober 1904", Neisse 1904. Poniżej przedstawiam moje tłumaczenie owego nekrologu.

    Ernst Pistorius, właściciel fabryki i kapitan rezerwy, urodził się 21 kwietnia 1852 roku w Neussen koło Torgau (Saksonia) jako syn pastora. W latach 1863-1867 uczęszczał do szkoły łacińskiej Fundacji Franckego (szkołę założył ewangelicki teolog, pedagog August Hermann Francke, fundacja istnieje do dnia dzisiejszego), w Halle. W 1872 r. w Wojewódzkiej Szkole Handlowej w Halle zdał egzamin końcowy z wynikiem celującym. Po zakończeniu czynnej służby wojskowej w batalionie kolejowym, studiował inżynierię mechaniczną w akademii handlowej w Berlinie od 1874 do 1877, a następnie dołączył jako inżynier do Kolońskiego Instytutu Inżynierii Mechanicznej. W latach 1878-81 piastował stanowisko inżyniera przemysłowego w fabryce maszyn, odlewni żeliwa i kotłowni Starke'a i Hoffmana w Hirschbergu (Jeleniej Górze), następnie do 1885 roku był kierownikiem ruchu maszynowego kopalni Królowa Luisa koło Zabrza. Przez trzy kolejne lata był kierownikiem wydziału budowy maszyn w kopalni Victoria w Wałbrzychu, po czym został starszym inżynierem i szefem wrocławskiego biura technicznego spółki akcyjnej Wilhelmshütte (zakłady odlewnicze w Szprotawie) ds. budowy maszyn i odlewnictwa żelaza. 1 października 1890 roku dołączył do fabryki maszyn F. Weigela, kuźni kotłów i fabryki kotlarskiej w Mittelneuland jako wspólnik wraz z inżynierem Spielvogelem i razem z nim zarządzał fabryką, zaś dotychczasowy właściciel firmy, pan C. Weigel, pozostał w spółce i pracował jako cichy wspólnik. Nazwę firmy zmieniono na „F. Weigels Nachflg.”, gdy pan Weigel całkowicie opuścił firmę w 1893 r., jako trzeci wspólnik dołączył pan inżynier Zimmermann. Zakres działalności przedsiębiorstwa stale się poszerzał, tak że członkowie przedsiębiorstwa poczuli potrzebę zastrzyku nowych środków (finansowych) dla swojego przedsiębiorstwa i przekształcenia go w spółkę akcyjną pod nazwą „Fabryka maszyn F. Weigel AG” (1900), za którą byli wspólnie odpowiedzialni i którą zarządzali. 15 sierpnia 1904 r., pan Pistorius zmarł nagłą śmiercią podczas rekreacyjnego wyjazdu do Schondorf (Piękna Wieś, dzisiaj część Łaszowa) koło Bunzlau (Bolesławca), zdecydowanie za wcześnie dla jego czwórki dzieci i żony, z którą był związany od 1880 roku. Na podkreślenie zasługuje jego bezinteresowna praca na rzecz dobra wspólnego. Tak jak zreorganizował górniczą straż pożarną w Zabrzu i dowodził kapelą górniczą, tak samo zasłużył się dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Neuland, pracował jako starszy kościelny, członek klubów byłych wojskowych, członek zarządu stowarzyszenia zawodowego żelaza i stali i w wielu innych kręgach z oddaniem. Jego wysiłki zostały docenione przyznaniem w 1901 roku Orderu Orła Czerwonego IV klasy. Był członkiem Philomathie od 16 marca 1892 roku. Chętnie i często brał udział w spotkaniach, dlatego jego nagłe odejście spotkało się z powszechnym i głośnym ubolewaniem wśród kolegów klubowiczów.
  Temat: Weigelwerk AG
Obelix

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 13207

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2023-11-02, 16:04   Temat: Weigelwerk AG
W periodyku pt. "40. Bericht der Wissenschaftliche Gesellschaft Philomathie in Neisse von Oktober 1927 bis Oktober 1931", Neisse 1932, na stronie 79 zamieszczono nekrolog Willibalda Spielvogela sporządzony przez Związek Przemysłu Metalowego Dolnego Śląska. Poniżej przedstawiam moje tłumaczenie tej noty.

    Dyrektor fabryki, senator honorowy, dr Willibald Spielvogel urodził się 21 września 1860 roku w Sandhübel (Písečná) w powiecie Freiwaldau (Jesenickim) na austriackim Śląsku, jako czwarty syn producenta maszyn i właściciela ziemskiego Franza Spielvogela. Warsztaty ojca i budowane w nich maszyny budziły żywe zainteresowanie chłopca już od najmłodszych lat. Po ukończeniu szkoły podstawowej, jako praktykant dołączył do biura projektowego fabryki maszyn "Tlach & Keil" w Endersdorf (Ondřejovice). Tutaj szczególnie talent chłopca do rysowania spodobał się głównemu inżynierowi fabryki, który wprowadził go także w tajniki matematyki. Po prawie 14 miesiącach praktyki, w czasie podróży służbowej właściciel fabryki Karl Weigel z Neisse-Friedrichstadt zapoznał się z pierwszą pracą ucznia w zakresie rysunku i projektowania i za zgodą rodziców wprowadził go do swojej fabryki maszyn w Neisse-Friedrichstadt, gdzie 9 września 1874 roku, mając zaledwie 14 lat, został kreślarzem maszynowym. Tutaj młody Spielvogel kontynuował swoją edukację poprzez sumienne samokształcenie. Profesorowie Blasel i Rose z miejskiego gimnazjum realnego przekazali mu tak dużą wiedzę z matematyki, fizyki i chemii, że wiosną 1884 roku mógł wstąpić do technikum w Karlsruhe i po jednym semestrze stażu mógł być tam zapisany jako uczeń. Niestety musiał wcześniej przerwać studia, ponieważ jego przyjaciel ze strony ojca i patron Weigel przeniósł swoją fabrykę z Friedrichstadt do Neisse-Neuland i rozbudował firmę do tego stopnia, że poczuł, że nie może już obyć się bez Spielvogela i odmówiono mu dalszego finansowania studiów. Spielvogel musiał teraz przejąć techniczne i częściowo handlowe zarządzanie fabryką. Do tego czasu w warsztatach tych znajdowały się głównie urządzenia dla gorzelni i rzeźni oraz sprzęt gaśniczy itp. W 1886 roku Spielvogel wprowadził konstruowanie i budowę maszyn browarniczych. Dzięki Spielvogelowi fabryka szybko stała się liderem w tej branży, znaną na cały świat. Dla browarów wynalazł mieszające łopaty przypominające śmigło, które są obecnie znane jako skrzydło Weigla i używane we wszystkich głównych browarach na świecie. Dodano je do innych wybitnych wynalazków. Później Spielvogel wprowadził także budowę maszyn dla cukrowni i eksportował je za granicę. Kiedy K. Weigel odszedł z zarządzania firmą, Spielvogel i dwóch innych inżynierów poprowadzili fabrykę na wyżyny. Realizacja zadań biznesowych skłoniła go do odbycia wielu długich podróży, które wiodły go po całych Niemczech, a także do Rosji, Szwecji, Norwegii, Danii, Anglii, Francji, Belgii, Holandii, Szwajcarii i Austro-Węgier. W 1894 roku otrzymał obywatelstwo pruskie. W 1900 roku firma Weigela przekształciła się w spółkę akcyjną, której Spielvogel był jedynym dyrektorem od 1916 roku aż do swojej śmierci. Jeśli Weigelwerk Aktien-Gesellschaft, jak brzmi nazwa firmy od 1919 roku, od dziesięcioleci cieszy się światowym uzaniem, to przede wszystkim jest to sukces niestrudzonej, nieomylnej pracy Spielvogla. Z okazji złotego jubileuszu pracy w 1924 r. jego zasługi spotkały się z dużym uznaniem ze wszystkich stron. Uniwersytet Techniczny w Charlottenburgu (Politechnika Berlińska?) mianował Spielvogela tytułem doktora inż. H. C., a Uniwersytet Techniczny we Wrocławiu nadał mu status senatora honorowego. Walcząc niestrudzenie, do końca pracował nad swoim dziełem i dla swojego dzieła. Mimo całej swojej pracy znajdował także czas, aby zadbać o dobro osobiste, dobro swoich pracowników i współpracowników. „Lojalność i wypełnianie obowiązków były jego celem w życiu, uczynnością wobec każdego, kto się z nim zetknął, jego radością .” (Nekrolog od Związku Przemysłu Metalowego Dolnego Śląska).
    Spielvogel był członkiem Philomathie (Towarzystwo Naukowe – wydające sprawozdania naukowe o Nysie) od 8 lutego 1893 roku, i pozostał jej wierny do końca, choć w ostatnim czasie natłok pracy zawodowej i zły stan zdrowia nie pozwalały mu już na uczestnictwo w spotkaniach. Philomathie z dumą zaliczyła go do swoich, a pamięć o człowieku prostym, twórczym i prawym pozostanie z nią na zawsze.
  Temat: Weigelwerk AG
Obelix

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 13207

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2023-10-24, 18:19   Temat: Weigelwerk AG
Na terenie przedwojennego cmentarza przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Średniej Wsi (Mittel Neuland), a dokładnie w jego południowym narożniku, znajduje się grób, w którym pochowany jest Willibald Spielvogel (był związany z Fabryką Weigla przez ponad 50 lat) i jego żona Emilie Spielvogel. Sądząc po rozmiarze grobu, miał być on miejscem doczesnego spoczynku całej rodziny Spielvogel.
Na dwóch płytach po prawej stronie patrząc z przodu, widnieją napisy:

WILLIBALD SPIELVOGEL
FABRIKDIREKTOR DR ING HC
*21 • 9 • 1860 †22 • 11 • 1929

EMILIE SPIELVOGEL
GEB DERLICH
*10 • 7 • 1865 †21 • 11 • 1937
  Temat: Stadion przy ul. Kraszewskiego
Obelix

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 2878

PostForum: Obiekty sportowe   Wysłany: 2023-08-30, 08:27   Temat: Stadion przy ul. Kraszewskiego
Stadion zmienia swoje oblicze.
  Temat: Zdjęcia prywatne Rolanda Egera. Nysa w 1941 roku.
Obelix

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 1513

PostForum: II Wojna Światowa   Wysłany: 2023-07-21, 12:10   Temat: Zdjęcia prywatne Rolanda Egera. Nysa w 1941 roku.
To jest kamienica przy dzisiejszej ul. Batalionów Chłopskich 1.
  Temat: Weigelwerk AG
Obelix

Odpowiedzi: 30
Wyświetleń: 13207

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2022-12-30, 11:16   Temat: Weigelwerk AG
W tygodniku "Oberschlesien im Bild" z roku 1924, nr 34 z dn., 3.10.1924 ukazały się dwa zdjęcia i krótka notka o uroczystościach, które odbyły się z okazji 50-lecia jubileuszu pracy ówczesnego dyrektora Weigelwerk A.G. Neisse-Neuland Willibalda Spielvogel'a.

„Uroczystość w Weigelwerk A.-G. Nysa-Neuland.
Dyrektor Willibald Spielvogel, wynalazca skrzydełka Weigla, które wywołało wielki przewrót w branży piwowarskiej, gdyż dzięki temu wynalazkowi można było w praktyce osiągnąć wysoką wydajność, która do tej pory była uważana za niemożliwą, obchodzi swoje 50-lecie pracy, z tej okazji został mianowany senatorem honorowym wrocławskiej uczelni technicznej.
Powyżej w kole: dyrektor W. Spielvogel. Poniżej: Uroczystość w zakładach Weigla.”


Pierwsze zdjęcie w kole przedstawia dyrektora W. Spielvogel'a, drugie uroczystości jubileuszu, najprawdopodobniej w jednej z hal produkcyjnych Weigelwerk A.G.
  Temat: Brauerei zum Grünen Kranz - Löwenbrauerei 1810-1945
Obelix

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 3298

PostForum: Piwowarstwo   Wysłany: 2022-11-05, 16:30   Temat: Brauerei zum Grünen Kranz - Löwenbrauerei 1810-1945
Zapomniałem jeszcze wstawić jeden artefakt z browaru Paula Ronge z roku 1935.
  Temat: Słupy latarniowe na dworcu przy ul. Racławickiej
Obelix

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 1795

PostForum: Kolejnictwo   Wysłany: 2021-08-25, 14:15   Temat: Re: Słupy latarniowe na dworcu przy ul. Racławickiej
ralf napisał/a:
Wstawiam zdjęcia dwóch XIX-wiecznych żeliwnych słupów latarniowych, które stoją do dziś na murowanych cokołach przed budynkiem głównym dworca kolejowego przy ul. Racławickiej. W trakcie planowanej w najbliższej przyszłości przebudowy dworca, słupy te mają być trwale usunięte. Ich historia sięga prawdopodobnie czasu powstania samego głównego budynku dworcowego czyli roku 1878.

Dziwna sprawa niby w Radzie Miasta zasiadają osoby, które propagują walory historyczne Nysy. A w tej sprawie jakoś tak cicho, nikt nic nie mówi.
  Temat: Zakłady Urządzeń Przemysłowych (ZUP)
Obelix

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2362

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2021-06-16, 07:50   Temat: Zakłady Urządzeń Przemysłowych (ZUP)
Sztandar został przekazany w czasie dorocznej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę. Jedną z osób przekazujących wtedy sztandar był członek i jeden ze współzałożycieli Solidarności ZUP Nysa, śp. Wiesław Szyndler.
Drzewiec sztandaru wieńczył orzeł w koronie z krzyżem, który na piersi miał wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej.
Z opowiadań wiem, że sztandar do Nysy przywiózł śp. Jan Kapturkiewicz, śp. Andrzej Borula i śp. Wiesław Szyndler.
  Temat: Łyżki do butów
Obelix

Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 4030

PostForum: Kolekcje   Wysłany: 2020-07-29, 11:59   Temat: Łyżki do butów
Łyżka do butów z Schuhhaus J. Mierswa Neisse, Ring 29
  Temat: Browar Oscar Kahl Mittel-Neuland 1845-1945
Obelix

Odpowiedzi: 32
Wyświetleń: 14173

PostForum: Piwowarstwo   Wysłany: 2020-05-29, 14:01   Temat: Browar Oscar Kahl Mittel-Neuland 1845-1945
Kufel browaru Kahl'a
  Temat: Fabryka likierów - A. Bruck
Obelix

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 5311

PostForum: Obiekty przemysłowe   Wysłany: 2020-05-27, 14:25   Temat: Fabryka likierów - A. Bruck
Popielniczka z logo fabryki likierów Bruck'a. Nieczytelny napis na czerwono A. Bruck Neisse i/Schl. Likörfabrik, w środku na zielonym tle, butelka z napisem Bruck's Boonekamp Neisse (czyli reklama gorzkiego likieru który miał między 40%-50%), dookoła butelki widoczny pod światło napis Anerkannt bester Magenbitter, który był koloru czarnego.
  Temat: Sprzęt sportowy
Obelix

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 2326

PostForum: Kolekcje   Wysłany: 2019-12-04, 14:11   Temat: Sprzęt sportowy
Narty z zakładu F. Mikolajetz, który mieścił się przy ul. Celnej 54 w Nysie.
 
Strona 1 z 5
Skocz do:  

phpBB by przemo  
Strona wygenerowana w 0,16 sekundy. Zapytań do SQL: 15